PPP - začne se "třem péčkům" dařit?

8.10. 2012 České Budějovice

 V úterý 2. října jsem se zúčastnil odborné konference Czech Infrastructure & PPP Forum 2012. Jak už název napovídá, šlo o setkání odborné veřejnosti, zástupců krajů, municipalit, stavebních firem a dalších společností na téma PPP – Public-Private Partnership. Česky řečeno, jde o projekty spolupráce veřejného a soukromého sektoru. Jejich účelem je smysluplné využití zdrojů a schopností soukromého sektoru při zajištění veřejné infrastruktury nebo veřejných služeb.
Samozřejmě, že mne jako předsedu sněmovního podvýboru pro dopravu Hospodářského výboru nejvíce zajímají možnosti implementace PPP do výstavby a údržby našich dálnic, železnic a dalších komunikací. A protože šlo už o devátý ročník, a přesto úspěšně realizovaných a fungujících PPP projektů je u nás, že by na prstech jedné ruky spočítal, zajímalo mne i to, co je potřeba udělat, aby se u nás, především v současné finanční situaci, konečně začalo „třem péčkům“ dařit.
Když jsem si připravoval úvodní slovo, znovu a znovu jsem si uvědomoval, jak velká a reálná rizika ohrožují budoucí financování naší dopravní infrastruktury. Pokud by do rozpočtů na roky 2014 a 2015 směřovalo skutečně pouze předpokládaných 37 miliard korun oproti letošním 66 či 82 miliardám v roce 2009, hrozí mimo jiné reálné riziko nedočerpání prostředků Evropské unie v rámci operačního programu Doprava. Především u větších celků typu dálničních úseků hrozí zastavení výstavby dopravní infrastruktury. Může to znemožnit čerpání finančních prostředků z Evropské unie. A přinést celou řadu dalších negativních efektů na regionální a místní úrovni.

 

Úvodní vystoupení ze sborníku konference si můžete přečíst zde.

Ing. Václav Baštýř

 

 

Foto B.i.d. services, s. r. o.

 

Otázky a odpovědi

• Pane poslanče, očekával bych, že vzhledem ke svému vzdělání a dosavadní profesi budete spíše členem zemědělského výboru sněmovny. Proč jste se nechal zvolit do hospodářského výboru?..více >

Video

Jak je a bude

Fotogalerie