Můj názor na smysl a užitečnost zákonů

České Budějovice 2. 5. 2012

Dobrý den, ráda bych i nadále volila do sněmovny poslance za ODS. Myslím si, že jedině ODS je zárukou, že i já jako malá živnostnice se svou prací uživím a nemusím se bát znárodnění své zahrady, louky, lesa... Prosím Vás, jako svého poslance, zasaďte se všemožně o to, aby ubylo různých směrnic, nařízení, zákonů na každý, s odpuštěním, prd. Připadá mi, že je regulováno příliš mnoho lidských aktivit. Jako příklad uvedu, že jsem se dobře najedla na zabijačce, kterou pořádali v sousední vesnici jako soukromou rodinnou akci. Pozvali celou vesnici a na přípravě dobrot se podíleli všichni sousedé, kteří také finančně přispěli k úspěchu slavnosti. Tito lidé se totiž nechtěli vzdát možnosti sejít se u prasátka a přitom nechtěli porušit nařízení, že obecní zabijačka se dělat nesmí. Ovšem našli se v obci tací, kteří nahlas nad jitrnicí říkali, že to je obcházení zákona a že žijeme v Kocourkově. Nechci mít zákony, které brání v normálním lidském soužití, nechci obcházet žádné zákony. Chci mít takové zákony, které by chápal i selský rozum a každý rozumný člověk by je rád dodržoval. Je to možné?

Přeji vám hodně úspěchů ve Vaší práci, které zastanete hodně. K tomu též přeji pevné zdraví, bez toho by to nešlo.

S úctou
Jiřina Chadtová

---

Vážená paní Chadtová,

velice si cením Vašeho lidského dotazu, nebo spíše žádosti a děkuji za milé přání. Musím říci, že je to vzácné setkání s normálním názorem lidí, kteří žijí rádi svůj život a kteří na něj mají často zdravější pohled než leckterý zákonodárce. Jestli čtete moje občasné sloupky, víte, že jsem – hlavně díky tomu, jak jsem byl vychován, odkud pocházím a kde žiji – vždycky horoval pro zdravý selský rozum. Ten je pro mne kritériem pravdivosti, protože je v něm ukryta moudrost generací. Ta by měla být ukryta mimo jiné i v naší kultuře, literatuře a v neposlední řadě i v naší legislativě. Že tomu občas není, za to čeští zákonodárci ne úplně mohou. Víte dobře, že jsme součástí vyššího celku, díky němuž něco získáváme, ale něco i ztrácíme. To je prostě realita. Nechci se mýlit, ale řekl bych, že s despektem jsou částí veřejnosti přijímány zákony, jejichž existenci – právě tím selským rozumem viděno – považujeme za nadbytečnou, zcela zbytečnou až diskriminační. A lidová slovesnost pak dá všem předpisově ohnutým okurkám, slepičím klecím a zákazům zabijaček křídla ironie, i když původně byly tyto normy myšleny upřímně. Ale pozor, i v Evropském parlamentu sedí zákonodárci z masa a kostí, které jsme si částečně za svou zem nominovali my sami!
A stejně jako Vás, i mne čertí, když se utrácí čas nad hloupostmi, namísto abychom řešili opravdové problémy, jako je právo státu vypořádat se s těmi, kdo do potravin míchají posypovou sůl, do kakaa melou kůru a dávají lepek do bezlepkových potravin. Tady držím ministerstvu zemědělství palce! Tomu samému ministerstvu, které by cestou veterinárních správ mělo kontrolovat třeba zrovna ty nešťastně formulované venkovské zabijačky. A věřím, že se bude ve výkonu vymahatelnosti práva řídit právě tím selským rozumem.
A pak tu máme vlastní národní legislativu, tedy zákony, za které si můžeme my sami. Bylo by nekorektní se o nich nezmínit. Ruku na srdce, občas se nám podaří v poslanecké sněmovně „pustit“ formulaci, která potom v praxi může nadělat neplechu. Jako třeba naposledy písemný souhlas obou rodičů před některými lékařskými zákroky a ošetřením jejich dětí. Ale všechno se dá napravit, důležité je vnímat zpětnou vazbu a nepovažovat se za neomylného.
Proto  se snažím angažovat při přípravě zákonů, které jsou mi odborně blízké a jejichž absenci vnímám jednoznačně ku škodě věci, například přípravu zákona chránícího naše silnice před těmi, kdo je programově přetěžují a ničí.
Vážená paní Chadtová, slíbit Vám, že zákony budou jednodušší, to nemohu. Není to v mých silách a nebylo by seriozní slibovat něco, co nezmohu. Ale mohu Vás ubezpečit, že dělám vše pro to, aby zákony, na nichž se aktivně podílím, nebyly zbytečné, ale měly smysl a reálný užitek pro nás všechny.

S úctou

Ing. Václav Baštýř
poslanec
 

Otázky a odpovědi

• Pane poslanče, očekával bych, že vzhledem ke svému vzdělání a dosavadní profesi budete spíše členem zemědělského výboru sněmovny. Proč jste se nechal zvolit do hospodářského výboru?..více >

Video

Jak je a bude

Fotogalerie