Konec hry s policií na kočku a na myš

České Budějovice 15. 9. 2011
 
V prvním zářijovém týdnu se v našem parlamentu sešlo jednání hned dvou schůzí Poslanecké sněmovny. Myslím, že se nám podařilo schválit celou řadu potřebných zákonů. Ale za jeden jsem skutečně vděčný. Poslanci převážili názor senátorů a poslali k podpisu prezidentovi návrh zákona, kterým se mění zákon č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích, tzv. zákon o silničním provozu. Tento zákon, který mezi motoristickou veřejností proslul slovním spojením „osoba blízká“, se v médiích a na internetu těší nebývalé pozornosti. Dočetl jsem se například, že se jedná o protiústavní krok pravicové sněmovny, že ho beztak „shodí“ Ústavní soud atp.
Myslím, že rozhodnutí sto šesti poslanců nemá s pravicovostí či levicovostí nebo jinou stranickostí zhola nic společného. Tady přeci jde o zdravý lidský rozum. Je nejvyšší čas přestat švejkovat ve vážných věcech a začít léčit „mentalitu“ českých řidičů. A tento zákon beru jako první konkrétní krok. Za porušení zákona, za přestupek, za nemorální nebezpečné chování přeci musí přijít jasný trest, a ne hra s policií na kočku a na myš. Chyť mne, když to dokážeš je sice skvělý film, ale na silnice nepatří. Třetinová objasněnost přestupků zachycených radary či zákazů parkování je k smíchu.
Věnuji se intenzivně problematice dopravy nejen v souvislosti s dostavbou klíčových jihočeských komunikací D3 a R3. Pravidelně také sleduji statistiky nehodovosti a tady už důvod k úsměvu chybí. A je v podstatě jedno, jaký měsíc, region či jaký aspekt budu sledovat. Když si vezmu statistiku mého domovského Jihočeského kraje třeba za rok 2010, zjistím pro laiky nečekaná fakta. Vloni se v jižních Čechách oficiálně událo 2 899 dopravních nehod a zemřelo při nich 72 nevinných lidí. Toto číslo je sice o nepatrné procento příznivější než v roce předešlém, kdy zemřelo 74 osob, ale v celorepublikovém srovnání představuje pro poklidné a zdánlivě idylické jižní Čechy nečekané: Počet mrtvých je v celorepublikovém srovnání v našem kraji druhý nejvyšší po středních Čechách! Když k tomu přidáme 207 těžce a 1 603 lehce zraněných, zjistíme, že Jihočeský kraj drží český primát v závažnosti nehod mezi všemi kraji ČR!
Věděli jste to? Myslíte, že máme důvod spiklenecky chránit před policií ty, kteří jezdí rychle, arogantně, agresivně a vymlouvat se na to, že přeci „nejsme práskači“? Vnímáte také, kolik agrese se koncentruje za volanty na našich silnicích? Dokud nepochopíme, že řidičské spory se neřeší pěstí, pistolí nebo baseballovou pálkou, dokud nepřijmeme pravidla slušnosti, přiměřenosti a tolerance, koncentrovaná do dopravních předpisů, a nenaučíme se podle nich chovat, je tento „bič“ podle mého zcela jistě na místě.

Otázky a odpovědi

• Pane poslanče, očekával bych, že vzhledem ke svému vzdělání a dosavadní profesi budete spíše členem zemědělského výboru sněmovny. Proč jste se nechal zvolit do hospodářského výboru?..více >

Video

Jak je a bude

Fotogalerie