Ideová konference ODS: České stavebnictví je v hluboké krizi!

České Budějovice 4. 5. 2012

V sobotu se v českobudějovickém hotelu Clarion konala ideová konference ODS. V sekci věnované růstu a pracovním místům jsem otevřeně hovořil o hluboké krizi českého stavebnictví.

Z pozice předsedy sněmovního podvýboru pro dopravu zblízka sleduji dopravní stavitelství a vidím, že je nejvyšší čas systémově řešit oblast, které hrozí ztráta desítek tisíc pracovních míst a jejíž stagnace hluboko zasahuje do našeho života.

Propad výkonů i zaměstnanosti ve stavebnictví je skutečně alarmující, zatímco v roce 2011 se u nás prostavělo 540 miliard a v resortu pracovalo více než 410 000 lidí, letos očekáváme produkci kolem 430 miliard a pokles zaměstnanosti na 355 000 osob. A bude hůř.

Ve srovnání s loňským rokem registrujeme letos propad veřejných zakázek. Ty jsou momentálně na úrovni 63 procent loňského roku, staví se o čtvrtinu méně bytů. O desítky procent se propadlo pozemní stavitelství, inženýrské stavitelství dokonce o 46,2 %, z toho dopravní infrastruktura o 24,3 %. Přitom všichni potřebujeme silnice jako podmínku rozvoje regionů a hospodářství vůbec.

Obrovské rezervy máme v čerpání prostředků z evropských fondů. Letos je vyčerpáno jen sedmnáct procent ze 700 miliard a trochu poopravit tento stav nás bude stát velké úsilí. V čerpání financí z operačních programů dopravy jsme se propadli o třicet procent.
Jaké máme východisko? Domnívám se, že by pomohla osobní odpovědnost ministrů za to, že čerpají fondy. Osobní odpovědnost se vším všudy a ne schovávání za náměstky a podřízené.

Všichni víme o komplikovaných schvalovacích procesech při povolování staveb, které neúměrně prodlužují a zdražují stavby. Ačkoliv je naší prioritou nedotknutelnost soukromého vlastnictví, musíme v případě komplikovaného vyvlastňování pozemků pro důležité liniové stavby apelovat na nutnost ctít veřejný zájem.

Od prvního dubna je v platnosti nový zákon o veřejných zakázkách a ještě nemáme k dispozici prováděcí vyhlášku. Jak je to možné? Není vyhláška? Pak není možné vyhlašovat výběrová řízení. Čili nemůže se stavět. A nikdo s tím nic nedělá.

Musíme si uvědomit, že každý milión investovaný do stavebnictví vytváří tři stabilizovaná pracovní místa – jedno přímé ve stavebnictví a dvě v návazných oborech. Spoří státu náklady na dávky v nezaměstnanosti, přináší přímý přínos do státního rozpočtu formou daní a pojištění a samozřejmě napomáhá rozvoji regionů a průmyslu. Potřebujeme stavět, abychom se mohli rozvíjet, aby si lidé vydělali a mohli kvalitně žít. Chcete-li si, vážení čtenáři, poslechnout další myšlenky na toto téma, záznam z mého vystoupení na ideové konferenci ODS naleznete ZDE.

Ing. Václav Baštýř

 

Otázky a odpovědi

• Pane poslanče, očekával bych, že vzhledem ke svému vzdělání a dosavadní profesi budete spíše členem zemědělského výboru sněmovny. Proč jste se nechal zvolit do hospodářského výboru?..více >

Video

Jak je a bude

Fotogalerie